Ուսումնական հաստատությունը ներգրավում է Ձեզ համապատասխան կրթական ծրագրի դասապրոցեսում, եթե՝
ա) տվյալ կրթական ծրագրում լրացուցիչ սովորողների ներգրավման համար առկա են ֆիզիկական անհրաժեշտ պայմաններ,
բ) եթե Կարգով սահմանված կրթաթոշակի առավելագույն չափը բավարարում է տվյալ ուսումնական հաստատությունում տվյալ կրթական ծրագրով ուսումնական պրոցեսում ներգրավվելու համար,
գ) հակառակ պարագայում Դուք կարող եք դիմել նույն ծրագիրն իրականացնող այլ պետական ՈւՀ կամ ՈւՀ-ի մասնաճյուղ ՀՀ այլ քաղաքներում:
Քայլ 3
Ուսումնական պրոցեսում Ձեր ներգրավմանը զուգընթաց՝ պետական ուսումնական հաստատությունը կազմակերպում է Ձեր տեղափոխության փաստաթղթավորումը՝ ըստ անհրաժեշտության համագործակցելով այլ մարմինների հետ:
Քայլ 4
Պետական ուսումնական հաստատությունը կազմում և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանն է տրամադրում կրթաթոշակի շահառուների անվանացանկը՝ նշելով վերջիններիս հետևյալ տվյալները՝
ուսանողի նույնականացման տվյալներ,տեղեկություն՝ տեղափոխված կրթական ծրագրի, մասնագիտության և որակավորման մասին,տեղեկություն՝ մինչև տեղափոխությունն ուսումնառած կրթական ծրագրի, մասնագիտության և որակավորման մասին, կրթական աստիճանը, կուրսը,ուսուցման ձևը, այլ տեղեկություն՝ ըստ անհրաժեշտության:
Քայլ 5
Նախարարությունը ստուգում է անվանացանկերը, համադրում Միասնական սոցիալական ծառայության գրանցամատյանների հետ և ԼՂ համապատասխան ուսհաստատությունից ստացված տվյալների հետ՝ ըստ անհրաժեշտության ճշգրտելով կամ լրացնելով:
Քայլ 6
Ճշգրտված անվանացանկերի հիման վրա՝ անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները փոխանցվում են ուսումնական հաստատության հաշվին:
Քայլ 7
Դուք և պետական ուսումնական հաստատությունը կնքում եք պայմանագիր՝ հատկացված կրթաթոշակի միջոցները 2023-2024 ուստարվա ուսման վարձի փոխհատուցմանն ուղղելու մասին:
Քայլ 8
Սովորում եք առավելագույն արդյունավետությամբ, քանի որ հետագա ծրագրերը փոխկապակցված են լինելու գերազանց առաջադիմության հետ:
«Եթե իմանայի կգա մի օր, որ պետք է լքենք Արցախը, կմտնեի դպրոցներ և անվերջ կաշխատեի արցախցի աշակերտների հետ»,- ասում է Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան համալսարանի 4-րդ կուրսի ուսանողուհի Մանանա Ղազարյանը։
Նա իր հայրենակիցների հետ բռնի տեղանվել է Արցախից և հիմա ընտանիքի հետ ապրում է Գորիսում։ Արցախում կիսատ է թողել ուսումը և այժմ այն շարունակում է Գորիսի պետական համալսարանի Հայոց լեզու և գրականություն բաժնում։
Մանանան Արցախում ուսխորհրդի նախագահ էր, շատ պլաններ ուներ. Իր շուրջն էր համախմբել ակտիվ և ստեղծագործ երիտասարդների և տարբեր նախաձեռնություններ էին իրականացնում՝ ավելի հետաքրքիր դարձնելով ուսանողական առօրյան։ Զբաղվում էր ուսանողների սոցիալական խնդիրներով, պաշտպանում նրանց շահերն ու իրավունքները։ Հարցին, թե կցանկանա ընդգրկվել Գորիսի պետական համալսարանի ՈւԽ-ի կազմում, պատասխանում է,- այո միգուցե ու ինչը չեմ հասցրել անել այնտեղ, կանեմ այստեղ, և հուզմունքը խեղդելով հիշում, թե ինչպես տեղահանման վերջին օրը բուհից հասցրեց իր հետ վերցնել նաև ՈւԽ-ի ուսանողների պատվոգրերը։
«
Գորիսի պետական համալսարանի ռեկտոր՝ Տիգրան Վանդունցի խոսքով Արցախից բռնի տեղահանված ուսանողների կրթության շարունակությունն ու անընդհատությունն ապահովելու նպատակով դիմումների համաձայն, ներգրավվում են ուսումնական գործընթացում՝ կցագրելով համապատասխան մասնագիտությամբ համապատասխան կուրսերում՝ անկախ դիմելու պահին փաստաթղթերի առկայությունից, տվյալ մասնագիտության համար արտոնագրով սահմանված տեղերի քանակից, կրեդիտների տարբերությունից, ըստ անհրաժեշտության ցուցաբերելով իրավիճակային կամ անհատական մոտեցում։ Կրթական գործընթացին զուգահեռ՝ դիտարկվում է նաև տեղահանված ընտանիքների ուսանողների ինտեգրման, հոգեբանական և կրթությանն առնչվող հավելյալ աջակցության ծրագրեր: